Nepovinná (státem nehrazená) očkování:

Aktuální ceny vakcín k nahlédnutí v ordinaci (ceny se mění dle dodavatele vakcíny).

Rotaviry:

Rotavirové gastroenteritidy (průjmová onemocnění často provázená zvracením a horečkami) je možné preventivně omezit díky novým očkovacím látkám. V případě zájmu lze použít pro všechny děti, ale pouze nejpozději do 5 měsíců, kdy je potřebné podat celé schéma této očkovací látky. Očkování je možné zahájit od 6. týdne u dětí, které nebyly očkované proti TBC (u těchto dětí až od 9. týdne). Toto očkování se podává rovnou do úst dítěte bez nutnosti aplikace injekce. Jedná se o perorální očkovací látku, která se podle zvolené vakcíny aplikuje minimálně ve 2 dávkách v intervalu 1-2 měsíce.

Meningokok:

Proti meningokokovým nákazám je možné očkovat s ohledem na riziko tohoto onemocnění jednak vakcínou proti meningokoku typu C, kde se první dávka doporučuje podat před nástupem dítěte do kolektivu. Přeočkování je vhodné provést za 7-10 let, tedy před obdobím, kdy výskyt tohoto onemocnění ve věkové kategorii 15-19 let opět stoupá. Nově je možné použít také kombinovanou očkovací látku proti meningokoku typu A, C, Y, W 135. Tato vakcína je zvlášť vhodná při cestách do zahraničí.

Hepatitida (žloutenka) A:

V poslední době stoupá zájem o toto očkování. Populace našich předškolních dětí není proti této nemoci prakticky vůbec chráněná, poslední větší epidemie bylá v ČR v období 70. let . Před 2 lety se objevil opět zvýšený výskyt tohoto onemocnění. Ve větším riziku jsou především předškolní děti, zvlášť vhodné je doplnit toto očkování před nástupem do kolektivu, před plánovanou cestou s dítětem na zahraniční dovolenou. Vhodné období je od dvou let. Aplikují se dvě dávky v intervalu 6-12 měsíců, dále již není nutné přeočkovávat.

Plané neštovice:

Na trhu dostupná očkovací látka proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím (Priorix Tetra). Aplikují se dvě dávky místo povinného očkování pouze proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, není tedy nutné dávat další injekce chceme-li dítě chránit i proti planým neštovicím. Dítě je tak chráněno již v době, kdy se s tímto onemocněním v dětském kolektivu může kdykoliv setkat. Dvou dávkové schéma proti planým neštovicím je dnes již doporučováno i pro samostatné očkování (vakcína Varilrix).

Klíšťová encefalitida:

Očkování proti klíšťové encefalitidě je doporučováno zpravidla u dětí od 5-ti let, individuálně lze podat i dříve, ale výskyt tohoto onemocnění v nižších věkových kategoriích je minimální. Je nutné zvážit individuální epidemiologická rizika. Používané vakcíny se aplikují v základním tří dávkovém schématu, první dvě dávky za měsíc, další do roka nejpozději. Nově se doporučuje přeočkovávat nejpozději do 5 let (první přeočkování po 3 letech a každé další za 5 let).

HPV:

Očkování proti rakovině děložního čípku (vyvolavatelem je humánní papillomavirus - HPV) se doporučuje provést před zahájením pohlavního života, kdy je jeho účinnost nejvyšší. Nejvhodnější období je 13 – 14 let u dívek, optimálně do 15 let. U dětí do 15 let se vytváří nejvyšší hladiny protilátek a účinnost vakcíny je proto nejlepší. Před zahájením pohlavního života máme také nejvyšší jistou 100% účinnosti vakcíny. Schéma u obou dostupných očkovacích látek je třídávkové, je nutné podat všechny 3 dávky během jednoho roku nejlépe ve schématu 0-2-6 měsíců (Silgard), resp. 0-1-6 měsíců (Cervarix).

Chřipka:

Očkování je přednostně vhodné pro děti, které trpí závažnými chronickými onemocněními dýchacích cest, ledvin, srdce, cukrovkou. Očkování je možné preventivně nabídnout i zdravým dětem, za nejvhodnější období se považuje doba před výskytem tohoto onemocnění, což bývá zpravidla v podzimních měsících. Děti, které nebyly dosud očkované by měly dostat 2 dávky v intervalu cca 6-ti týdnů až 2 měsíců. Dvoudávkové schéma se doporučuje zpravidla do 9 let.

Pneumokok:

Očkování významně snižující riziko onemocnění Pneumokokem. Tato bakterie může působit celou řadu onemocnění. V ranném dětském věku velmi nebezpečný zánět mozkových blan, opakované záněty středního ucha a ve školním věku komplikované zápaly plic. Očkování je proto vhodné v kojeneckém věku, kde je riziko těžkých nemocí nejvyšší – pak jsou aplikovány postupně 4 dávky. Na světe existuje cca 100 typů Pneumokoků. Obě očkovací látky jsou výběrem nejčastějších typů ze střední Evropy.

  Aktuality
29.4.2020

Dle aktuálního doporučení prosíme o nošení respirátoru/roušky (malé děti) do čekárny i ordinace,

především při jakýchkoliv známkách nemoci.  Děkujeme, krásné léto ! 

DOVOLENÁ  15.-26.8. 2022 

zástup akut.případů vč. způsobilostí na tábor - MUDr. Boorová/Lipenská,

1.p. levé křídlo, po telefonické domluvě s očkovacím průkazem ! 495865467

mail: mudrbednarovam@seznam.cz    Tel: 495 865 329   

Pro plnou kapacitu máme STOP STAV přijímání  nových pacientů. Neplatí  pro rodinné příslušníky.                   

Upozornění ! Ceník uvedený na webu je neplatný, omlouváme se, na úpravě pracujeme, aktuální ceník je k dispozici v čekárně i v ordinaci,  Děkujeme 

                   

  Kontakt
MUDr. Miroslava Bednářová

sestra: Lenka Ornstová

Poliklinika II
Bratří Štefanů 895
500 03 Hradec Králové 
 
levé křídlo Polikliniky II
(bezbarierový vstup)
 
+420 495 865 329

  Partneři
© 2022 MUDr. Miroslava Bednářová, created by Bazi